Смаилова Умутгуль Калибековна
"Алтай қаласы №2 бастауыш мектебі" КММ
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар жасай алады: сюжетті сурет негізінде сөйлейді, фразалардың мағынасын ашады. Оқушылардың көбі жасай алады: сюжетті сурет негізінде мұғалімнің көмегімен сөйлейді. Оқушылардың кейбірі жасай алады: сюжетті сурет негізінде өз бетімен сөйлейді.
Рубрика: ШКОЛА-Казахский язык | 2 класс Дата: 27.02.2025
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
Оқылым 2.1.2.1 баяу және анық айтылған, жиі қолданылатын сөздерден құралған қарапайым фразалардың мағынасын түсіну; Айтылым 2.2.2.1 сюжетті сурет негізінде сөйлеу (2-3 сөйлем) |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар жасай алады: сюжетті сурет негізінде сөйлейді, фразалардың мағынасын ашады. Оқушылардың көбі жасай алады: сюжетті сурет негізінде мұғалімнің көмегімен сөйлейді. Оқушылардың кейбірі жасай алады: сюжетті сурет негізінде өз бетімен сөйлейді. |
|||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы (5 мин) |
Амандасу. Мұғалім оқушылармен амандасып, психологиялық ахуалын тұғызады. Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Оқушыларды топқа бөлу. Білімдерін жинақтайды Мүғалім «РОМБ» әдісі арқылы білімдерін жинақтайды. Ромб ішіне бөлім бойынша білетін сөздер мен сөз тіркестерін жазады. |
Оқушылар мұғаліммен амандасып, бірге өлең шумағын қайталайды. Оқушылардың қолдарын шеңбердің ішкі жағына қарай создырып, түйістіреді.
Сұраққа жауап береді
Сызба толтыру арқылы білетін сөздерді жинақтайды. Оқушылар Ромб ішіндегі сөздерден бір сурет жинап, топқа бөлінеді. (1топ, 2 топ) |
ҚБ: мадақтау Жарайсыңдар, балалар! Керемет! |
Интербелсенді тақта
слайд
ромб сызбасы, суреттер |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (30 мин)
5 мин
2 мин
10 мин |
Сабақ «Кубизм» әдісімен өтеді Тақырыпты «Болжау» әдісі арқылы ашады Куб 1 беті - Табу Қазақ тілі сөз тіркесін табу
Сабақтың тақырыбы: Қай пән ұнайды? Мақсатымен танысу. Түсіне оқимыз, жаңа сөздермен танысамыз, сөйлеп үйренеміз Оқылым Мәтін Мынау - менің мектебім. Ол екі қабатты, таза, жарық. Мен екінші сыныпта оқимын. Бүгін 5 сабақ. Қазір қазақ тілі сабағы. Денешынықтыру сабағында жүгіремін, доп ойнаймын. Орыс тілі, математика сабағында жазамын, оқимын. Маған сабақтар ұнайды. Жаңа сөздермен жұмыс:
Қайтала, оқы, еске сақтау әректтерін орындау КУБ 2 беті (Салыстыру) Жіктік жалғау ережесімен жұмыс: Мен Сен Сіз Ол есімдіктеріне тиісті жалғаулар қиындыларын ұсыну |
Оқушылар интербелсенді тақтадағы суреттер арқылы сабақтың тақырыбын болжайды.
Жасырын сөзді табады
Тақырыпты болжайды
Оқушылар мәтінді оқиды. Жұптық жұмыс Сұрақтарға жауап береді. - Мектеп қандай? - Сен нешінші сыныпта оқисың? - Қазір қай сабақ? - Мектеп неше қабатты? Дескриптор -мәтінді мұқият тыңдайды, сұраққа толық жауап береді. Қайтала, еске сақта! Дескриптор -Жаңа сөздерді дұрыс оқиды, айтады, еске сақтайды.
Жіктік жалғау ережесімен жұмыс: Мен Сен Сіз Ол есімдіктеріне тиісті жалғаулар қиындысын тауып сәйкес жапсырады. |
ҚБ: мадақтау Жарайсыңдар, балалар! Керемет!
ҚБ
ФБ
Мадақтау
|
Интербелсенді тақта
|
||||||||||||||||||||||||||
10 мин
5 мин
5 мин |
Куб 3 беті (Пайдалану) Топтық жұмыс. Айтылым. Сөйлем құрастыру «Сөзден – сөйлем» әдісі. КУБ 4 беті (Баяндау) «Сөйлемнен– мәтін» Суреттер бойынша берілген сөздерден, сөйлемдерді құрастырып, мәтін құрап айту. Мұғалім сергіту сәтін өткізеді. Куб 5 беті (Қолдану) Жазылым. Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырма І. Сен не істей ... ? Мен сабақта оқи ... . Ол сабақта жаза ... . ІІ. Мен дәптерге жаза ... (- мын, - мін) Сіз кітап оқи ... (сыз,-сіз) . Сен сөйлей...(-сің, - сың) ІІІ. Бөл, белгіле Ол кітапханаға барады. Мен мектепке барамын. Сен сөйлейсің. Куб 6 беті (Түйіндеу) Бекіту. «Бақа» электронды ойыны (Тест) |
Дескриптор сөз тіркесін, сөйлемдерді дұрыс құрайды. Сурет бойынша сөздерден сөйлем құрастырады, сөйлемдерден мәтін құрап айтады. 2 топ: жаттығу жасайды, жүгіреді, секіреді, ойнайды, футбол, оқиды, қызықты, алады, сүйікті орын, ұнады 1 топ: кітапханашы, дайындалады, қайталайды, оқиды, сөйлесті, үзілісте, сүртеді, ұнады, береді. Дескриптор:
Сергіту Сәті. Оқушылар жаттығу жасап сергіп алады. Жеке жұмыс. Дескриптор:
Әр топ жеке нұсқамен орындайды. Интеллектуалды ойын |
ҚБ: топтың бірін- бірін бағалауы
ұпай
|
Слайд
Видео, музыка
Жеке тапсырмалар
Ссылка https://www.educaplay.com/ |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
3 мин |
Куб 6 беті (Сараптау) Рефлексия 3 қабатты мектеп суретінің әр қабатына шам жағуды ұсыну Бағалау Үй тапсырмасы:
|
Оқушылар стикерлерді, тақтадағы мектеп суретіне іледі. Бәрі ұнады. 3 қабатқа (жасыл түс) Сұрағым бар. 2 қабатқа (сары түс) Көмек керек. 1 қабатқа (қызыл түс) Өзін-өзі бағалау парағын толтырып, алған ұпайын санап жазады. |
стикер |
Мектеп суреті. Смаилик тер |