Сопанова Гульсара Жетеуовна
№101 орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Турежанова Нуршат Алпысбайкызы
№101 орта мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Сабақтың мақсаты: Тақырыптарға типтік тапсырмаларды орындау математикалық сауаттылық дағдыларын дамыту
Рубрика: ШКОЛА-Математика | 4 класс Дата: 26.02.2025
Сабақтың мақсаты |
Тақырыптарға типтік тапсырмаларды орындау математикалық сауаттылық дағдыларын дамыту |
||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің оқу іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы |
Білім алушылармен амандасып, түгелдеу. Сабақ тақырыбы, мақсатымен таныстырылады. Білім алушыларды топқа бөлу |
Білім алушылар амандасып, сабаққа назар аударады |
«Шапалақ» әдісі
|
«Шапалақ» әдісі
|
|||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Тапсырма №1. Теңдеуді шешіңіз: Жауабы: ______________ Тапсырма №2. Тиімді тәсілмен есептеңіз: Жауабы: ______________ Тапсырма №3. Әкесі және баласының жасын бірге қосқанда – 30 жас, баласы мен атасының жасын бірге қосқанда – 60 жас, ал әкесі мен атасын бірге қосқанда –
Сұрақ. Сонда әкесі,баласы және атасының әрқайсысы неше жастаболғаны? Жауабы: ___________. Тапсырма №4. Мэй-Линг Сингапурдан Оңтүстік Африкаға 3 айға алмасу студенті ретінде баруға дайындалды. Оған біршама ақшасын сингапурлық доллардан (SGD) оңтүстік африкалық рэндке (ZAR) айырбастау керек болды. Сұрақ 1: Өткен 3 айдың ішінде айырбастау курсы өзгерді, 1 SGD = 4,2 ZAR орнына, 1 SGD = 4,0 ZAR болды. 4,2 ZAR орнына 4,0 ZAR болған айырбастау курсы, Мэй-Лингке сингапурлық долларды оңтүстік африкалық рэндке қайтадан айырбастағанда оған пайдасын тигізді ме? Өз жауаптарыңды түсіндіріп жазыңдар. Сұрақ 2: 3 айдан кейін Сингапурге қайтып оралғанда Мэй-Лингте 3900 ZAR қалды. Ол айырбастау курсы 1 SGD = 4,0 ZAR болып өзгергеніне назар аудара отырып, ол 3900 ZAR сингапурлық долларға айырбастады. Сингапурлық доллармен Мэй-Линг қанша ақша алды? Жауап: ... Сұрақ 3: Мэй-Линг сингапурлық доллар мен оңтүстік африкалық рэндтің арасындағы курс 1 SGD = 4,2 ZAR болғанын білді. Мэй-Линг 3000 сингапурлық долларды оңтүстік африкалық рэндке осы айырбастау курсы бойынша айырбастады. Мэй-Линг қанша оңтүстік африкалық рэнд алды? Жауап Тапсырма №5. Қазақстанның астанасы Астана қаласы бүгінгі күнде тез өркендеуде. Халқының саны да жылдан жылға өсуде. 1-кестеде Астана қаласының 1989 ж., 2000 ж., 2005 ж., 2010 ж., 2014 ж., 2015 ж. тұрғындарының саны берілген. 11-кесте – Астана қаласы тұрғындарының саны
1-сұрақ. 1989 жылмен салыстырғанда 2015 жылы тұрғындардың санықанша пайызға артты? Жауабы: _______. 2-сұрақ. Пайызбен есептегендегі тұрғындардың орташа өсуі қандай? Жауабы: _______. 3-сұрақ. Астана халқы өсуінің осындай пайызы сақталатын болса, онда Астана тұрғындары неше жылдан кейін миллионнан асады? Жауабы: _______. Тапсырма №6. Есептеңіз: A-5,274 B-4,74 C-5,49 D-4,274 E-5,25 Тапсырма №7. Баннаны ыстық судың шүмегі 23 минутта, суық судың шүмегі 17 минутта толтырады. Алдымен ыстық судың шүмегін ашып, соңынақ суық судың шүмегін қосқан. Банна толған кезде ыстық судың мөлшері суық судан 1,5 есе артық болу үшін неше минуттан кейін суық судың шүегі қосу керек? Тапсырма №8. Ортасында 2n саны бар үш тізбек телген бүтін сандардың қосындысы қандай?
|
Есептерді шығарады
Есептерді шығарады
Есептерді шығарады
Есептерді шығарады
Есептерді шығарады
Есептерді шығарады
Есептерді шығарады
Есептерді шығарады
|
Бағдаршам әдісі арқылы
Бағдаршам әдісі арқылы
Бағдаршам әдісі арқылы
Бағдаршам әдісі арқылы
Бағдаршам әдісі арқылы
Бағдаршам әдісі арқылы
Бағдаршам әдісі арқылы
Бағдаршам әдісі арқылы
Бағдаршам әдісі арқылы
Бағдаршам әдісі арқылы
|
|
|||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
Қорытындылау. Бүгінгі сабақтан үйренген жақсы қасиеттерін еске түсіріп , айтып береді. |
Сабаққа кері байланыс береді |
|
Стикер қағаздары |