Балтабекова Ақмарал Балтабекқызы
"А.Ибраев атындағы ЖОББМ" КММ
математика пәнінің мұғалімі
Сабақтың мақсаттары: екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын білу; екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын қолдану.
Рубрика: ШКОЛА-Математика | 7 класс Дата: 27.04.2024
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.2.1.11 қысқаша көбейту формуласын білу және қолдану |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары: |
-екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын білу -екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын қолдану. |
||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||||||||
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
2 минут
|
Ұйым дастыру |
Амандасады. «Жүректен- жүрекке» әдісімен сынып оқушылары бір-біріне жылы лебіздерін білдіре отырып, көтеріңкі көңіл-күй өзгерісін, белсенді ахуалын қалыптастыру Өзін өзі бағалау парақтарын таратып береді |
Амандасады, сабаққа дайындалады. Стикерге тілек жазып, жанындағы оқушыға береді |
|
Слайд
|
||||||||||||||||||
4 мин |
Үй тапсырмасын тексеру.
|
Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формулалары Мақсаты: -екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын білу -екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын қолдану
|
Үй тапсырмасының жауатарын, plicers бағдарламасы арқылы тексереді Дескрипторға сай өзін-өзі бағалайды, бағалау парағына балл қояды |
|
Слайд карточка |
||||||||||||||||||
|
|
Үй тапсырмасын тексереу үшін, экрандағы жауапқа сай кодтың жағын көрсетесіңдер |
|||||||||||||||||||||
Өткен тақырыпты қайталау |
Қысқаша көбейту формулаларын сұрау |
Қысқаша көбейту формулаларын айтады, сәкестендіреді, жазады |
|
|
|||||||||||||||||||
9 мин |
Жаңа сабақ |
Екі өрнектің кубтарының қосындысын көбейткіштерге жіктеу үшін келесі тепе-теңдік қолданылады: a3 + b3 = (a + b)(a2 – ab + b2). (a2 – ab + b2) үшмүшесін айырманың толымсыз квадраты деп атайды. Бұл айырманың толық квадратынан (a2 – 2ab + b2) тек орта коэффициенті арқылы ерекшеленеді (2 сандық коэффициенті жоқ). a3 + b3 = (a + b)(a2 – ab + b2) формуласы екі өрнектің кубтарының қосындысының формуласы деп аталады және «екі өрнектің кубтарының қосындысы осы өрнектердің қосындысын олардың айырмасының толымсыз квадратына көбейткенге тең» деп оқылады. Екі өрнектің кубтарының айырмасын көбейткіштерге жіктеу үшін келесі тепе-теңдік қолданылады: a3 – b3 = (a – b)(a2 + ab + b2). формуласы екі өрнектің кубтарының айырмасының формуласы деп аталады және «екі өрнектің кубтарының айырмасы өрнектердің айырмасын олардың қосындысының толымсыз квадратына көбейткенге тең» деп оқылады |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады, дәптерге формула мен мысалды жазады Көбейткіштерге жікте.⠀ 1-мысал. x3 + y3 = (x + y)(x2 – x ∙ y + y2) 2-мысал. 27m3 – 8n3 = (3m)3 – (2n)3 = (3m – 2n)((3m)2 + +3m ∙ 2n + (2n)2) = (3m – 2n)(9m2 + 6mn + 4n2). ⠀⠀ |
Бағдаршам» арқылы кері байланыс жасау
|
Слайд карточка |
||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс |
1-тапсырма:Мәнін жаз:
|
Quizlet- кіреді Топқа бөлінеді Тапсырманы орындайды, өзін- өзі бағалайды |
Бағдаршам» арқылы кері байланыс жасау |
Интернет ресурстары
|
||||||||||||||||||
25 |
Жеке жұмыс |
2- тапсырма: Көбейткіштерге жіктеңдер Оқулықтағы: 142 бет, №5.72 |
2 оқушы тақтада орындайды, дескриптор қолданады, бағалау парағына балл қояды |
«Бағдаршам» арқылы кері байланыс жасау |
Оқулық |
||||||||||||||||||
Жұптық жұмыс |
3- тапсырма Алдыларыңда тұрған кубтарды бірінің үстіне бірін қойғанда пайда болған дененің көлемін табыңдар
|
Алдындағы ойыншықтарды бірінің үстіне бірін қойып, есепті жұптасып шығарады, бағалау парағына балл қояды |
«Бағдаршам» арқылы Кб |
|
|||||||||||||||||||
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: -екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларымен таныстыңдар -екі өрнектің кубтарының қосындысы мен айырмасының формулаларын қолдандыңдар. Сабақ соңында оқушылар “БББ”рефлексия жүргізеді:
Оқушылардың баллы конвертацияланып бағаланады Үйге тапсырма.№5.72 (3- баған), 142 бет Формуланы ереже дәптеріне жазу, жаттау |
Жалпы жинаған баллдарын конвертациялайды Бағалау парағын толтырады Сабаққа рефлексия береді
|
Балл қою |
Слайд
|